Välbesökt Öppet Hus
De Aktiva i Eskilstuna rivstartade 2020 med rekorddeltagande den 22 januari vid sitt numera traditionella Öppet Hus.
I Seniorcentrum fick stolarna (nåja, lätt överdrivet då) knappt plats när det samlades mer än 160 personer, medlemmar, nyblivande och nyfikna, för att ta del av årets mäktiga programutbud.
Från Rolfs Flyg & Buss i Göteborg medverkade Jacob Råberg och han informerade om de två längre utflykter som ska genomföras. Dels då till Balkanländer med Albanien i fokus i september men även nästa års begivenhet, 13 dagar i Kaukasien under slutet av maj.
Efter hans anförande blev det utrymme för social samvaro, fika med dopp och möjlighet att anmäla sig till de olika arrangemangen. Stämningen var på topp och särskild glad blev förstås veteranmedlemmen Tord Juzczak som kammade hem ett resepresentkort på sin gratislott som alla fick vid ankomsten.
Däremot måste än en gång konstateras att tekniken är bristfällig i Seniorcentrum. Det borde inte vara så svårt att få en mikrofon att fungera.
Det är trist att på nytt tvingas utdela underbetyg.