DE AKTIVA I ESKILSTUNA genomförde 12-13 maj en uppskattad tvådagsutflykt till Småland.

Lunch och strövtåg på egen hand i glas- och affärscentrumet hos Kosta-Boda inledde resan på fredagen. Bruket och tuillverkningen av konst - och bruksglas tilldrog sig det största intresset. Merparten av de 19 deltagarna besökte också Kosta-Bodas utställningsgalleri där Bertil Valiens jättefartyg fanns kvar trots att det nyligen såldes för två milijoner.

Efter övernattning i Växjö besöktes Ikea-museet i Älmhult och fick en guidad rundvandring bland tusentals visningsobjekt.

Efter lunch besöktes Huseby bruk där Florence Stevens var den sista boende. När hon avled 1979 donerades herrgården till svenska staten och den närmast intakta byggnaden är en mäktig upplevelse. Full med antikviteter, fantastiska tavlor och prydnads- och samlarföremål.